پیشینه جشنواره بین المللی فیلم های آموزشی تربیتی رشد

جشنواره بین المللی فیلم های علمی ، آموزشی و تربیتی رشد با نام "‌فستیوال "‌فیلم های آموزنده در سال 1342 شروع به کارکرد.این جشنواره نخستین جشنواره بین اللملی فیلم در ایران است که مسئولان اداره کل سمعی و بصری وزارت آموزش و پرورش وقت به لحاظ تبادل رویدادهای تصویری آموزشی در سطح جهانی اقدام به برگزاری آن نموده اند .

 

از نخستین جشنواره فیلم های آموزنده ، هدف همواره گردآوری و ارائه آخرین تولیدات آموزشی و یافتن راه های جدید برای پرورش و آموزش کودکان و نوجوانان میهن بوده است .هر چند که هر دوره با توجه به صلاح دید مسئولان برگزاری جشنواره ها ، محتوای فیلم های مورد پذیرش و نمایش متغیر بوده اما در یک نگاه آماری ، اغلب موضوعات «علمی ، آموزشی و تربیتی » اهمیت و اولویت داشته است .و همچنین از نخستین جشنواره تا پایان چهاردهمین جشنواره « تندیس دلفان » در پیکره های زرین ، سیمین ، و برنز به برگزیدگان اهدا شده است .دلفان نام تپه ای در لرستان است که پیکره ای زیبا متعلق به 1200 سال قبل از میلاد ، توسط باستان شناسان در این تپّه ها یافت شده است که به نام « پیکره دلفان » نام گذاری و سپس در ابعاد 5/2 برابر بزرگتر قالب گیری شده و به آثار برگزیده جشنواره اهدا شد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و وقفه ای چند ساله در برگزاری جشنواره بین المللی فیلم رشد، در سال 1364 اولین دوره پس از پیروزی انقلاب اسلامی یا « پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم های آموزشی » برگزار شد و نشانه ای جهت اهدا جوایزی با مشخصات خاص ، طراحی و ارائه شد که این نشانه در طول زمان به عنوان نشانه سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و سپس با تغییراتی چند توسط انتشارات مدرسه نیز هویت کاربردی پیدا کرد.

از جشنواره سی ام به بعد طرح های متفاوتی برای نشانه جایزه جشنواره طراحی شد که سرانجام در سال های اخیر طرحی منتخب با تغییراتی هر ساله به عنوان نشانه جایزه زرین ، سیمین و برنز به برگزیدگان جشنواره بین المللی فیلم رشد اهدا می شود.

در برگزاری هشتمین جشنواره (1350) ، نام جشنواره بین المللی فیلم های آموزنده به جشنواره بین المللی فیلم های آموزشی تغییر یافت و در جشنواره بیستم (1369)، برگزارکنندگان به اتفاق آرا، افزودن نام «رشد» را به نام قبلی مناسب دانسته و جشنواره با نام کنونی « جشنواره بین المللی فیلم های علمی ، آموزشی و تربیتی رشد» نامیده شد.

در سال های آغازین ، فیلم های به نمایش درآمده در جشنواره تماماً به زبان اصلی پخش می شدند و در مواردی که متن فیلم مورد توجه مخاطبان قرار می گرفت . خلاصه آن به زبان فارسی ترجمه و متن آن در اختیار تماشاگران قرار می گرفت .

از جشنواره دهم (1352) به بعد، با هماهنگی وزیر وقت آموزش و پرورش ، دوبله فیلم های منتخب با پیام های علمی _ تربیتی  شروع شد و از آن پس فیلم های جشنواره به صورت دوبله دردسترس تماشاگران گذاشته می شوند .

بدیهی است در شروع و ادامه جشنواره ، به تناسب زمان ، با پذیرش و نمایش فیلم های 16 م م و35 م م برگزار می شد که با ورود ویدئو به دنیای تولید رسانه های تصویری ، جشنواره نیز به شهادت اسناد از سومین دوره بعد از پیروزی انقلاب اسلامی (1366)، پذیرای آثار ویدئویی گردید و هر سال همگام با آخرین پدیده های تکنولوژی روز ، تغییرات ضروری در ساز و کار نمایش فیلم ها صورت می پذیرد.

جشنواره بین المللی فیلم رشد در ادامه مسیر ، «‌شعار دانش در آینه ی تصویر »‌ را در راستای تحقق عدالت آموزشی برای خود برگزید که تاکنون هم چنان به این شعار وفادارانه عمل کرده است.

انجمن اولیاء ومربیان در جشنواره بیست و سوم به همراهی با این رویداد همت گمارد و «اولین جشنواره فیلم خانواده » هم زمان به بیست و سومین جشنواره بین المللی فیلم رشد پیوست .

جشنواره بین اللملی فیلم های علمی، آموزشی و تربیتی رشد از دوره سی و سوم تا سی و پنجم ، به ترتیب درشهرهای کرمان ، یزد و خراسان رضوی برگزارشد .درسی و سومین دوره ، آثار « دانش آموزان فیلم ساز» نیز در بخش مسابقه حضور یافتند و همچنین در سی و ششمین دوره‌،آثار «‌معلمان فیلم ساز» نیز در جشنواره بین المللی فیلم رشد مورد پذیرش و داوری قرار گرفتند.