پوران درخشنده

فیلمساز ، تهیه کننده ، محقق و نویسنده فعال ایران زمین  در سال 1330 به دنیا آمد، او تحصیل تکمیلی خود  را  در مدرسه عالی تلویزیون و سینما گذراند و در سال 1354 در سازمان صدا و سیما شروع بکار کرد و  در  همان زمان فیلم طاعون که درباره طاعون در کردستان به سال 1328 است را تهیه کرد. سال بعد نیز 1355 درباره چهارشنبه آخر سال، درباره مراسم سنتی نواحی مختلف ایران موسیقی نواحی ایران را سال 1356 تولید کرد.
 
موج، جانماز، سجاده، تحقیقی درباره زنان، اشتغال و صنایع دستی  در کردستان در سال 1357 فیلم های مستند "چشمه های آب معدنی راه هراز" ، به تصویر کشید و همان سال مستندهای سه گانه صنایع دستی  را در کردستان  تولید کرد. "موج،سجاده،جانماز" ، "نازک کاری"،"گلیم". الیاف طبیعی و مصنوعی ( 4 قسمت) مستندی تحقیقی درباره نخ ، ابریشم و پشم و الیاف مصنوعی را ساخت . سال 59-1358 با ساخت  فیلم مستند "چرخها می چرخند" را تولید نمود که نگاهی به مسایل رکود اقتصادی و تعطیلی کارخانه ها .

بخصوص ایران ناسیونال (ایران خودرو فعلی) را به تصویر کشاند. "شوکران" 17 قسمت که از سال 1369 تا 71 طول کشید مستندی است درباره پدیده اعتیاد در زنان،مردان و کودکان در ایران و مساله قاچاق مواد مخدر و راههای پیشگیری آن (که 3 قسمت از آن بیشتر پخش نشد).